С какво се характеризират четирите стила на хранене
Момиче с нож и вилица очакщва храната. Снимка: Getty
Родителите се виждат в чудо, за да принудят сина или дъщеря си да закуси, да хапне здравословна ябълка, супа или пък салата.
Накрая някои се отчайват – хлапето освен картофи, макарони и шоколад, не иска нищо друго.
Учени от университета Астън във Великобритания провели проучване сред около 1000 родители на деца на възраст 3-5 години, за да идентифицират как се хранят. Резултатите от проучването им са публикувани в списание Appetite.
Изследователите попитали родителите как техните деца обикновено реагират на храната, какви храни предпочитат, случва ли се под влияние на емоции да преяждат, дали ядат бързо и разбират ли кога са сити.
Оказало се , че 16% от децата са непоправими капризници , с които е почти невъзможно да харесат каквато и да е храна.
Учените наричат тяхното хранително поведение „избягващо“ - детето може да откаже въобще да се храни, ако не получава това, което иска.
Понякога родителите се чудят как въобще има енергия, след като не яде нищо.
Момиченце гледа с безразличие храната. Снимка: Getty
Тези деца ровят в чинията, вадят лук, гъби, чушки и други съставки от супата, които не харесват.
Често се оплакват, че не харесват цвета, консистенцията и температурата на ястието - те просто няма да ядат това, което не им харесва.
Родителите трябва да дадат възможност на децата си да избират, но да осигурят колкото се може повече различни храни, включително зеленчуци, плодове и източници на протеини.
44% от децата спокойно ядат всичко, което родителите им предлагат, с изключение на някои храни. Не са пристрастени към определени храни като пържени картофи, чипс или кола. Те като цяло са по-малко склонни да развият хранително разстройство – отношението им към закуската, обяда и вечерята е еднакво.
Децата се чувстват добре, когато са сити и не се тревожат много за следващото хранене. Рискът от емоционално преяждане и недохранване при тях се оценява като нисък.
Момче слага понички на очите си. Снимка: Shutterstock
18% от децата наистина се наслаждават на храната и тя им носи много положителни емоции.
Докато поглъща пай или палачинки, детето изглежда абсолютно щастливо - така че иска и допълнително (но това не се препоръчва).
Такива деца обичат и необичайни комбинации от храни и различни експерименти.
Те ядат доста бързо - така че е важно да наблюдавате момента, в който са се заситили. Някои от тях са толкова ентусиазирани, че има риск да преядат.
22% от децата се наслаждават на храната, но я изяждат много бързо и не се чувстват сити за дълго време.
Родителите трябва да ги контролират, за да не се стигне да проблеми с наднорменото тегло.
Те са скронни към емоционално преяждане – искат да похапват всеки път, когато са в лошо настроение, скучаят или, когато са стресиран и т.н.
Те възприемат хрянака като сигурен източник на радост.
Добре е родителите да не слагат наведнъж всичко на масата, за да не иска детето да опита веднага всичко. По-добре е изобщо да не купуват някои изкушения - например шоколад, сладкиши и храни с бързи въглехидрати.
Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари